مشاوره رایگان :

DHCP چیست و نحوه کارکرد آن در سرور مجازی چگونه است

DHCP چیست و نحوه کارکرد آن در سرور مجازی چگونه است

DHCP چیست و نحوه کارکرد آن در سرور مجازی چگونه است
DHCP چیست و نحوه کارکرد آن در سرور مجازی چگونه است ، برای اتصال به شبکه و برای هر سیستم درون شبکه ای نیاز به یک آدرس آی پی صحیح است . اختصاص دادن خودکار آی پی ها درون یک شبکه و سرور مجازی به عهده DHCP است . DHCP مخفف عبارت Dynamic Host Configuration Protocol است ، این پروتکل برای پیکربندی هاست می باشد که به هر دستگاه موجود در شبکه یک آی پی اختصاص می دهد . تمامی دستگاه ها برای اتصال به اینترنت به یک آدرس IP نیاز دارد ، آدرس آی پی ها به وسیله یک روتر که دارای DHCP است اختصاص داده می شود ، گاهی به دلیل گسترده بودن شبکه مدیریت تمامی دستگاه ها به وسیله یک روتر امکان پذیر نیست ، برای رفع این مشکل نیاز به یک سرور اختصاصی است در این حالت DHCP به عنوان یک روتر برای سرور مجازی اجرا می شود . DHCP علاوه بر اختصاص دادن آی پی ، پیکربندی DNS ها و … را نیز برعهده دارد . بنابراین بعد از خرید سرور مجازی نیاز به DHCP کاملا محسوس است .

معماری DHCP چگونه است :

یک DHCP دارای سه پخش با اهمیت است ، یک مشتری DHCP ، یک سرور DHCP و نیز عامل رله آن ، در ادامه به توضیح هر سه مورد می پردازیم .
منظور از مشتری ، هر دستگاهی است که از طریق اینترنت به سرور متصل می شود و این مورد شامل تلفن ها ، پرینترها و نیز سرورهای داخل شبکه است .
عامل رله DHCP یا همان Relay Agents بخش لازم و ضروری یک شبکه است که وظیفه آن ارسال سیگنال بین کلاینت ( مشتری ) و سرور است .

هدف DHCP چیست :

با وارد شدن هر سیستم به یک شبکه نیاز است که به آن یک آی پی اختصاص داده شود و این آی پی باید جوری باشد که با دیگر آی پی ها تداخل نداشته باشد و این کار توسط DHCP انجام می شود ، اختصاص دادن آی پی به صورت دستی حتی در شبکه های کوچک کار سخت و زمان بری است و در شبکه های وسیع غیر ممکن بنابراین وجود DHCP کاملا لازم و ضروری است .

نحوه رفع تداخل IP با DHCP :

به طور واضح اعلام شد که کار DHCP اختصاص دادن آی پی بدون تداخل است اما گاهی خود آن عامل ایجاد تداخل است ، در این صورت خود DHCM در حین کار مشکل را رفع می کند اما اگر چنانچه مشکل رفع نشد با ریستارت کردن روتر این مشکل برطرف می شود . از DHCP در تمامی سیستم عامل ها اعم از سرور مجازی میکروتیک ، سرور مجازی لینوکس ، سرور مجازی ویندوز و … می توان استفاده کرد .
 

 

|