مشاوره رایگان :

سرور مجازی

سرور مجازی

سرور مجازی چیست

سرور مجازی یا VPS همانطور که از نامش پیداست نمی تواند یک سرور واقعی باشد و در اصل یک سرور است که توسط مجازی سازی به قسمت های کوچکتری تقسیم شده است تا هزینه تمام شده را برای کاربرانی که نیاز به یک سرور جداگانه ندارند را کاهش دهد.
می توان گفت سرور مجازی تمام خصوصیات یک سرور اختصاصی را دارد البته این خصوصیات به نوع مجازی سازی استفاده شده در سرور هم مرتبط است اما بطور کلی اکثر خصوصیات سرور را شامل می شود.

تفاوت VPS و VDS

حال ممکن است برای شما سوال پیش آید که تفاوت VPS (سرور مجازی) و VDS (سرور مجازی اختصاصی) در چیست. متاسفانه برخی از همکاران ما اقدام به فروش VPS می کنند و منابعی که قول دادند را به کاربر ارائه نمی دهند به عنوان مثال شما یک VPS با رم ۲گیگ تهیه می کنید اما رمی که به شما اختصاص دادند بصورت اختصاصی در اختیار شما نیست، اینکار را در اصطلاح اورسل می نامند. برای اینکه بهتر متوجه بشید فروشنده یک سرور بارم ۳۲ گیگ را به ۱۲ vps با رم ۴گیگ تقسیم می کند که فراتر از رم سرور اصلی است و در اصل رمی که به شما تعلق می گیرد اشتراکی می باشد. کاش داستان به همینجا ختم می شد برخی مواقع همین اورسل باعث ایجاد فشار زیاد به رم، CPU و هارد سرور می شود و ممکن است خسارت جبران ناپذیری به اطلاعات کاربران وارد گردد مانند سوختن هارد دیسک. خوشبختانه در پل سرور تمام سرویس ها با منابع کاملا اختصاصی ارائه می گردد و همین باعث اعتماد مشتریان و شرکت های معتبری شده که اطلاعات را فدای قیمت نمی کنند.
خوب الان کاملا متوجه شدید که VPS چیست اما VDS چه فرقی با VPS دارد؟ VDS اصطلاحی است که فروشندگان سرور مجازی از خود ابداع کردند و هدفشان مطمئن کردن کاربر از منابع سرور است، در اصل به کاربر قول می دهند که همه منابع بصورت اختصاصی به کاربر ارائه می گردد. البته این نیز به وجدان فروشنده بر می گردد. پل سرور تمام سرور های خود را با تضمین اختصاصی بودن (به اصطلاح VDS) ارائه می دهد. پس متوجه شدیم که VPS و VDS هر دو یکی هستند.

انتخاب سرور مجازی مناسب

دلایل خرید سرور مجازی چیست؟ هر کاربر بسته به نوع نیاز خود ممکن است به سرور مجازی احتیاج پیدا کند. به عنوان مثال ممکن است شما یک سرور مجازی برای میل سرور نیاز داشته باشید یا یک سرور برای هاستیگ و میزبانی سایت خود، یا می توان از سرور مجازی برای مدیریت شبکه های داخلی و شرکت هه بهره برد. همچنین می توانید از سرور مجازی برای استفاده بعنوان هاست دانلود استفاده نمایید. همه این موارد بستگی به نیاز شما و سیستم عاملی دارد که در سرور مجازی خود استفاده می کنید. سرور های مجازی دسته بندی های مختلفی دارند که در زیر برخی از این دسته بندی ها را مرور می کنیم

انواع سرور مجازی

سیستم عامل

سرور های مجازی بر اساس نوع سیستم عامل نیز دسته بندی می شوند که برخی از آنها در زیر آمده است:

مجازی ساز

سرور های مجازی را بر اساس نوع مجازی ساز می توان به دسته های زیر تقسیم بندی کرد در زیر به برخی از مجازی سازها اشاره شده است:

پنل هاستینگ

درصورتی که از سرور مجازی برای میزبانی هاست خود یا ارائه هاستینگ استفاده می کنید می توان پنل های زیر را معرفی نمود: