مشاوره رایگان :

نرم افزار xampp چیست؟

نرم افزار XAMPP

 نرم افزار XAMPP یک نرم افزار open-source است که شامل توزیع های Apache برای سرور است و در اصل برای راه اندازی localhost یا یک سرور محلی است. نرم افزار XAMPP برای شما بستری فراهم می کند که بتوانید بدون نیاز به تنظیمات جانبی، محصولات، Apache ،MariaDB ،PHP ،Perl را بر روی سیستم عامل خود بصورت یکجا نصب کنید. از نرم افزار XAMPP برای نصب، تست، برنامه نویسی و اجرای نرم افزارهای وب در وب سرور سیستم عامل های مختلف برای برنامه نویسان استفاده می شود. برای آشنایی بیشتر با وب سرور، به صفحه وب سرور چیست مراجعه کنید.

 

XAMPP مخفف کلمات زیر است:

 

X برای، Cross-platform، به این معنا که این نرم افزار قادر به استفاده در انواع مختلف رایانه یا بسته های نرم افزاری مختلف است. سیستم های محلی مختلف دارای کانفیگ های مختلفی از سیستم عامل های نصب شده در آن هستند. سازندگان این نرم افزار برای افزایش سودمندی و مخاطبان، بسته توزیع Apache را در آن گنجانده اند. این نرم افزار از سیستم عامل های مختلف مانند بسته ها  windows ، Linux و MAC OS پشتیبانی می کند. 

 

A برای، Apache server، به این معنا که بسته نرم افزاری XAMPP شامل توزیع های وب سرور Apache برای سرور است. برای آشنایی بیشتر با وب سرور Apache به صفحه آموزش نصب وب سرور Apache ، مراجعه کنید. apache یک HTTP سرور کراس پلت فرم است که در سراسر جهان برای ارائه محتوای وب استفاده می شود. وب سرور Apache فایل ها، تصاویر و سایر اسناد درخواستی را به کاربر تحویل می دهد.

 

M برای، MariaDB، به معنای این که نرم افزار XAMPP، به جای MySQL دارای دیتابیس MariaDB است. در ابتدا، MySQL بخشی از XAMPP بود ، اما اکنون با MariaDB جایگزین شده است. این نرم افزار یکی از پرکاربردترین دیتابیس های رابطه ای است که توسط MySQL ساخته شده است. MariaDB خدمات آنلاین ذخیره سازی داده ها، , ویرایش، بازیابی، ترتیب بندی و حذف را ارائه می دهد. نرم افزار XAMPP محیط مناسبی را برای آزمایش برنامه های MYSQL ، PHP ، Apache و Perl در رایانه محلی فراهم می کند. XAMPP به عنوان یک راه حل برای فناوری های مختلف استفاده می شود. با این نرم افزار، شما می توانید قبل از بارگذاری وب سایت ها در وب سرور از راه دور، آن ها را آزمایش کنید.

 

P برای، PHP و Perl، به این معنا که این نرم افزار زبان های برنامه نویسی PHP و Perl را ارائه می دهد. PHP زبان برنامه نویسی backend است که در درجه اول برای توسعه وب استفاده می شود. PHP به کاربران اجازه می دهد وب سایت ها و برنامه های دینامیک ایجاد کنند. PHP مخفف Hypertext Processor است. Perl ترکیبی از دو زبان پویای سطح بالا یعنی Perl 5 و Perl 6 است. Perl را می توان برای یافتن راه حل برای مشکلات مبتنی بر مدیریت سیستم، توسعه وب و شبکه استفاده کرد. Perl نیز به کاربران خود اجازه می دهد تا برنامه های وب دینامیک را برنامه نویسی کنند.

 

مقایسه نرم افزار XAMPP با نرم افزار های مشابه

مقایسه نرم افزار XAMPP

نرم افزار XAMPP و WAMP

XAMPP و WAMP هر دو open source و رایگان هستند، به این معنی که هر کسی می تواند آنها را بدون پرداخت و محدودیت دانلود و استفاده کند. هر دو محصول همچنین به عنوان بسته هایی طراحی شده اند که به محیط اولیه راه اندازی سرور خود در دستگاه محلی شما کمک می کنند.  با استفاده از WAMP و XAMPP می توانید Apache ، MySQL ، PHP و چند مولفه و سرویس سفارشی دیگر را به صورت خودکار نصب کنید.

این محصولات نرم افزاری همچنین دارای کنترل پنل های ساده و کاربر پسند هستند که از طریق آن ها می توانید به راحتی و در صورت لزوم اجزا را کانفیگ کنید. با استفاده از هر دوی این محصولات، اکثر اقدامات مهم مانند خاموش یا روشن کردن سرویس خاصی را می توان با یک کلیک انجام داد.

 

با وجود شباهت های این دو نرم افزار، چند تفاوت جزئی نیز بین نرم افزار XAMPP و WAMP وجود دارد.

 

نرم افزار XAMPP توسط Apache Friends، یک سازمان غیرانتفاعی که در سال 2002 تأسیس شد، توسعه یافت.

WAMP ساخته یک مهندس فرانسوی به نام رومین بوردون است که این پروژه را از سال 2003 راه اندازی کرد.

 

XAMPP یک مزیت عمده سازگاری با انواع سیستم عامل ها را ارائه می دهد.  در این نرم افزار سه نسخه مختلف برای ویندوز، لینوکس و مک در دسترس است.

اما WAMP کاربران را محدود می کند زیرا آن ها نمی توانند از آن سیستم های دارای سیستم عاملی غیر از ویندوز 32 بیتی یا 64 بیتی استفاده کنند.

 

در حالی که اندازه فایل برای هر دو بسته تقریباً کوچک است، با این حال حجم فایل WAMP تقریباً چهار برابر اندازه XAMPP است. XAMPP برای هر دو سیستم عامل ویندوز و لینوکس 149 مگابایت است و برای مک 158 مگابایت است. اما، نسخه 64 بیتی WAMP برای ویندوز در حدود 518 مگابایت است. 

 

بیشتر کاربران نصب و کانفیگ XAMPP را بسیار ساده تر می دانند. پس از راه اندازی، نصب کننده از شما می پرسد که مایلید کدام مولفه را از بسته نصب کنید. این تنها قسمت تصمیم گیری است که در نصب XAMPP نقش دارد.

از طرف دیگر، WAMP افراد زیادی را گیج کرده است، خصوصاً کسانی که سعی دارند WAMP را روی سیستم عامل های دیگری غیر از ویندوز اجرا کنند. صفحه اصلی WAMP هم مانند نرم افزار XAMPP دارای برخی از دستورالعمل های اساسی در مورد نحوه نصب نرم افزار است، اما بسیار مختصر هستند، که برای یک مبتدی کارامد نیست.

وب سایت های هر دو محصول دارای تالار گفتگو هستند که در آن می توانید سوال کنید و از اعضای مفید انجمن توسعه دهندگان پاسخ بگیرید. با این حال طرفداران نرم افزار XAMPP جامعه بسیار فعال تری دارد، در نتیجه به راحتی کاربران XAMPP می توانند راه حل هایی برای مشکلات خود پیدا کنند.

 

فایل های پروژه XAMPP در پوشه htdocs در پوشه نصب ذخیره می شوند، در صورتی که برای WAMP، می توانید فایل های پروژه خود را در زیر پوشه “www” قرار دهید، که در فهرست نصب “wamp” وجود دارد.

 

XAMPP VS WAMP

 

نرم افزار XAMPP و LAMP

Lamp برای سیستم عامل لینوکس در نظر گرفته شده است. ایده استفاده از کلمه ی LAMP نخستین بار توسط آقای Michael Kunze در مجله المانی c’t در سال ۱۹۹۸ داده شد.

Xampp برای تمام سیستم عامل ها می باشد. کنترل پنل نرم افزار XAMPP برای مبتدیان بسیار خوب و مناسب است و عملکرد آن بسیار راحت است.

 

نرم افزار XAMPP و MAMP

نرم افزار XAMPP خیلی سریع اجرا می شود.. نصب فایل ها آسان است، شما فقط فایل نصبی را در پوشه htdocs قرار دهید و آماده کار هستید. این نرم افزار پشتیبانی خوبی از phpmyadmin با استفاده از رابط  مشتری، دارد.

MAMP مخفف (M (Mac OS X) A (Apache) M (MySQL) P (PHP, Perl، Python است. این نرم افزار مانند XAMPP به راحتی از توسعه وب پشتیبانی می کند. شما برنامه را نصب کرده ، فایل ها را در پوشه مورد نیاز برنامه ها قرار دهید، حالا نرم افزار شما آماده استفاده است.

MAMP به همان روش XAMPP کار می کند، اگرچه تفاوت های جزئی دارد. از جمله سه ویژگی پیشرفته مانند اختصاص پورت، بهینه سازی PHP و قابلیت تغییر فهرست شروع. 

البته MAMP جنبه های منفی هم دارد. به نظر نمی رسد مانند XAMPP روان باشد. به عنوان مثال شماره پورت را در نوار آدرس نشان می دهد، شروع و توقف و همچنین اجرای کند تری دارد.

 

 

 

 

 

نرم افزار XAMPP یک نرم افزار open-source است که شامل توزیع های Apache برای سرورApache ، MariaDB ،PHP و Perl است و در اصل localhost یا یک سرور محلی است.
نرم افزار WAMP برای سیستم عامل ویندوز
نرم افزار LAMP برای سیستم عمل لینوکس
نرم افزار MAMP برای سیستم عامل مک
از نرم افزار XAMPP برای نصب، تست، برنامه نویسی و اجرای نرم افزارهای وب متن در سیستم عامل های مختلف برای برنامه نویسان استفاده می شود.
 

 

نرم افزار XAMPP