مشاوره رایگان :

خدمات دهنده ایمیل Exim

خدمات دهنده ایمیل Exim

معرفی خدمات دهنده ایمیل Exim

وظیفه Exim منتقل کردن پیام MTA میباشد که برای سیستم عامل های یونیکس فعالیت خود را انجام میدهد. همینطور نرم افزاری رایگان میباشد که توزیع شده بوسیله GNU General Public License است و هدف از اراده آن ارسال ایمیل عادی با قابلیت های فابل توسعه برای بررسی کردن ایمیل های دریافت شده میباشد. خدمات دهنده ایمیل Exim برای بیشتر سیستم های یونیکس ارائه شده و همینطور روی سیستم عامل مایکروسافت ویندوز بر اساس Cygwin اجرا شدنی میباشد. است سرویس دهنده حالا MTA پیش فرض سیستم های دبیان میباشد.

سرویس دهنده Exim دارای نسخه های نصب مختلفی میباشد و در نرم افزار های سی پنل در سرور مجازی و نرم افزار مدیریت کردن لیست ایمیل GNU Mailman هم بسیار محبوب میباشد. براساس تحقیقات انجام شده بوسیله گروه E-soft در سال 2013 نزدیک نصفی از Mail server های عمومی قابل دسترس در اینترنت از از این میل سرور استفاده میکنند. در رابطه با موضوع کاربری این نرم افزار ارسال ایمیل این است که میدانید کنترل پنل هاست cPanel از معروف ترین و کاربردی ترین کنترل پنل های لینوکس در جهان میباشد و همانطور که گفته شد با استفاده از این mail server برای mail server پیشفرض cPanel نمونه بارز و قابل توجه برای اعتبار و معروف بودن این نرم افزار به حساب میاید.

نکته قابل توجه در این مسئله  در رابطه با اسم این Mail Server میباشد که کلمه Exim نشان دهنده کلمات  EXperimental Internet Mailer به معنی فرستنده ایمیل آزمایشی اینترنت است. مبنا و اساس این نرم افزار یک MTA قدیمی تر به اسم smail-3 میباشد ولی حالا Exim از طراحی و پایه آن نرم افزار فاصله خود را حفظ کرده و تغییرات زیادی در آن انجام شده. Exim هم هنوز از دوست قدیمی خود یعنی smail از الگوی sendmail پیروی میکند و کنترل کننده تک بایندری کلیه قابلیت های این MTA را دارا میباشد.