مشاوره رایگان :

سیستم عامل یونیکس Unix

سیستم عامل یونیکس Unix

معرفی سیستم عامل یونیکس Unix

یونیکس مجموعه ای از سیستم عامل های چند کاربره و چند کاره کامپیوتر که از سیستم عامل یونیکس Unix نوع AT&T میباشد. ییونیک نیز برند همین سیستم عامل میباشد. این پروژه اول برای استفاده کردن در سیستم bell بود ولی AT&T آن را به قسمت های خارجی داد. به همین دلیل این محصول به هر 2 کابران تجاری و آکادمیک عرضه گشت و به فروشندگانی مثل دانشگاه کالیفورنیا، برکلی، مایکروسافت (Xenix) و شرکت های IBM و Sun Microsystems ارائه شد.  AT&T در آخر در دهه 1990 سهام و حقوقش را به تسب یونیکس به novell فروخته و در سال 1995 این سهام به شرکت Santa Cruz Operation تعلق گرفت ولی این آخر خرید و فروش حقوق و سهام این خانواده از سیستم عامل نبود و بعدها برند یونیکس منتقل به کنسرسیوم استانداردهای صنعت شد که استفاه کردن از این برند را برای کلیه سیستم عامل های ثبت شده و تحت Single UNIX Specification را مجاز کرد.

سیستم عامل های Unix با استفاده از قدرت کاربران و چشم انداز برنامه نویسان به سیستمی تبدیل شد که براساس طراحی افزونه محور ساخته شده که بعضی اوقات این مسئله را با مفهوم معرفی میکنند به این معنی میباشد که این سیستم عامل گروهی از ابزارهای ساده را ساپورت میکند که هر کدام عملکرد های مشخص و محدودی دارند که هر کدام از آنها تابع filesystem هستند. تا در آخر که موجب برقرار شدن ارتباط میان آن ها یک محیط کدنویسی و یک زبان دستورنویسی برای نرکیب کردن این ابزار برای انجام دادن کارها و جریان های کاری پیچیده میشود.

لینوکس از لحظه پیدایشش در اوایل دهه 1990 میلادی، بیشتر از یونیکس true در پلتفرم های سرور مجازی مورد محبوبیت قرار گرفت و به عنوان یکی از عضوهای محبوب این خانواده قرار گرفت.