مشاوره رایگان :

حالت های ویندوز سرور 2019

نسخه ها و حالات ویندوز سرور 2019

قبلا در مقالات جداگانه بررسی کوتاهی بر ویندوز سرور 2019 داشتیم و برخی از امکانات جدید ویندوز سرور 2019 را معرفی کرده بودیم که مطالعه آن ها هم خالی از لطف نیست.

ویندوز سرور 2019 علاوه بر نسخه های دیتاسنتر و استاندارد در دو حالت مختلف در دسترس میباشد Server Core و Desktop Experience (GUI). در این مقاله به نکات کلیدی و تفاوت های هر دوی این حالت ها میپردازیم که در هر دو نسخه ویندوز سرور 2019 استاندارد و ویندوز سرور 2019 دیتاسنتر موجود میباشند.

در این مقاله به بررسی هر دو حالت و نکات کلیدی و مزایا و معایت هر یک به صورت جداگانه خواهیم پرداخت و سعی میکنیم به شما دید کامل تری نسبت به نسخه و حالت های مختلف ویندوز سرور 2019 بدهیم.

ویندوز سرور 2019 در نسخه های زیر در دسترس میباشد:

 

  • Windows Server 2019 Standard (Server Core or Desktop Experience)
  • Windows Server 2019 Datacenter (Server Core or Desktop Experience)
  • Windows Server 2019 Essentials (Desktop Experience only)
  • Hyper-V Server 2019 — (Server Core only)

مقایسه نسخه های ویندوز سرور 2019

برای اینکه امکانات نسخه های مختلف را واضح تر مقایسه کرد به جدول زیر توجه کنید:

 

نسخه های ویندوز سرور 2019 پ تفاوت های آن ها

نسخه های ویندوز سرور 2019 و تفاوت های آن ها

 

همانطور که در جدول بالا ملاحظه میکنید ویندوز سرور 2019 Hyper-V فقط در حالت Server Core موجود میباشد که رایگان نیست میباشد با این وجود تمامی امکانات Server Core رو دارا میباشد و متعاقبا ابزار های Essential فقط در حالت Desktop Experience در دسترس میباشند.

 

هنگام نصب باید تصمیم بگیرید! Core Server یا Desktop Experience

در نسخه های قدیمی تر ویندوز سرور مانند ویندوز سرور 2016 در هنگام نصب میتوانستید از بین نسخه های مختلف یکی را انتخاب کنید مثلا میتوانستید Windows Server 2016 Datacenter را نصب کنید اما بعدا در حین استفاده به نسخه Standard تغییر بدهید به طور مشابه میتوانستید در هنگام نصب حالت Core Server را انتخاب کنید اما بعدا به حالت Desktop Experience تغییر بدهید.

اما در هنگام نصب ویندوز سرور 2019 اگر حالت Core Server را انتخاب کردید دیگر امکان تغییر به حالت Desktop Experience را نخواهید داشت و مجبور خواهید بود که تا آخر در همین حالت از ویندوز سرور 2019 استفاده کنید اما امکان تغییر از نسخه دیتاسنتر به نسخه استاندارد را کماکان مانند ویندوز سرور 2016 خواهید داشت. پس هنگام تهیه سرور مجازی ویندوز اگر قصد نصب ویندوز سرور 2019 را داشتید باید به این نکته توجه داشته باشید که کدامل حالت از ویندوز سرور 2019 را نیاز دارید.

برای اینکه بهتر متوجه تفاوت دو حالت معرفی شده در ویندوز سرور 2019 بشوید به معرفی آن ها میپردازیم:

 

Windows Server Desktop Experience (GUI)

این حالت از ویندوز سرور همان فرم همیشگی نسخه های مختلف ویندوز سرور میباشد که از زمان های قدیم با ما بوده و با آن آشنا هستیم. طبیعات نسخه Desktop Experience یک رابط کاربری بسیار ساده و مناسب دارد که یوزرفرندلی میباشد و به سادگی میتوانید با چند کلیک کارهای مختلفی را انجام دهید و برای استفاده از آن مجبور نیستید دستورات مختلف را حفظ باشید همچنین میتوان به صورت ریموت یا لوکال آن را مدیریت کرد.

 

ویندوز سرور 2019 حالت Desktop Experience

ویندوز سرور 2019 حالت

 

Windows Server — Server Core

حالت Server Core بسیار متفاوت میباشد. در این حالت شما هیچ رابط کاربری ندارید و فقط از طریق command line و یا PowerShell میتوانید سرور خود را مدیریت کنید. این حالت از ویندوز سرور 2019 پیچیده تر میباشد و کار با آن حتی برای افراد با تجربه تر هم سخت خواهد بود پس اگر کاربر با بسیار با تجربه ویندوز سرور نیستید در هنگام سفارش سرور مجازی ویندوز به این نکته توجه داشته باشید.

 

ویندوز سرور 2019 در حالت Server Core

ویندوز سرور 2019 در حالت Server Core

 

معرفی مزایا و معایب ویندوز سرور 2019 در حالت Server Core

میتوان مهم ترین مزیت استفاده از این حالت را در منابع کمتری که مصرف میکند دانست. ویندوز سرور 2019 در حالت Server Core به رم و فضای هارد و حتی پردازنده کمتری نیاز دارد همینطور در این نسخه امنیت بیشتر است زیرا به خاطر میزان کدنویسی کمتر و بخش ها و ابزار های کمتر نقاط آسیب پذیر بسیار کمتری دارد. در این حالت ویندوز با حداقل امکانات و ابزار ها نصب میشود ولی با توجه به نیاز کاربر میتواند بخش های زیاری را به آن اضافه کند البته این نکته را به خاطر داشته باشید که تمامی امکانات ویندوز سرور در حالت Server Core قابل نصب نیست و در این حالت تعدادی از امکانات و ابزار ها را از دست خواهید داد.

در حالت Server Core ویندوز سرور 2019 آپدیت ها و پچ های بسیار کمتری خواهد داشت که این به معنی نیاز بسیار کمتر به ریستارت کردن سرور میبادش! همانظور که میدانید در سرور های ویندوز ریستارت کردن میتواند کاری بسیار خطرناک و زمانبر باشد مخصوصا در هنگامی که محصولات و سرویس های مهمی از طریق آن در حال عرضه و اجرا باشند.

بزرگ ترین عیب ویندوز سرور 2019 در حالت Server Core میتواند رابط کاربری ان باشد که برای کاربر ها کار با آن ساده نیست ولی معایب دیگری هم در این حالت خواهید داشت مانند مدیریت سرور از راه دور که در این حالت پیچیدگی های خود را دارد.

یکی دیگر از مزایای ویندوز سرور 2019 در حالت Server Core امکان غیر فعال کردن آپدیت های خودکار و دستی کردن آن ها با استفاده از Sconfig میباشد. همانطور که همه ما میدانیم آپدیت های ویندوز و درخواست ریستارت بعد از آن یکی از مشکلات اکثر کاربران نسخه های مختلف ویندوز میباشد.

میتوان در ادامه معرفی این حالت از ویندوز سرور 2019 به نکات دیگری هم اشاره کرد اما تا به اینجا به نکات اصلی اشاره شد و به سراغ حالت Desktop Experience میرویم.

 

معرفی مزایا و معایب ویندوز سرور 2019 در حالت Desktop Experience

شاید یکی از بهترین مزایای استفاده از ویندوز سرور در حالت Server Core همین باشد که دلتان برای رابط کاربری ویندوز سرور تنگ خواهد شد!

طبق معمول نسخه های دیگر ویندوز سرور به محض روشن شدن و بالا آمدن ویندوز پنجره مدیریت سرور به صورت خودکار باز میشود و از همین نقطه به بعد میتوانید کل سرور خود را با حرکات ماوس مدیریت کنید!

 

پنجره مدیریت سرور در ویندوز سرور 2019

پنجره مدیریت سرور در ویندوز سرور 2019

 

در اینجا قصد نداریم که ادعا کنیم که مدیریت سرور با استفاده از ویندوز سرور 2019 در حالت Desktop Experience ساده است اما باید قبول کرد که این حالت بسیار بسیار ساده تر از حالت Server Core میباشد.

رابط کاربری ویندوز سرور 2019 مشابه رابط کاربری استفاده شده در ویندوز ده نسخه 1809 میباشد با این تفاوت که تنظیمات اولیه در ویندوز سرور 2019 برخلاف ویندوز ده بیشتر به سمت بالاتر بردخت امنیت و سطح حریم خصوصی کاربران میباشد.

ویندوز سرور 2019 در حالت Desktop Experience امکانات و ابزار های از پیش نصب شده بسیار بیشتری دارد که استفاده از آن ها بسیار ساده میباشد اما باید به این نکته نیز توجه داشت که این امر باعث خواهد شد که به منابع بیشتری مانند رم و هارد و پردازنده قوی تر نیاز داشته باشید.

محدودیت های ویندوز سرور 2019 در حالت Server Core

به صورت کلی میتوان گفت تمامی کارهایی که در حالت Server Core انجام میدهید را میتوانید در حالت Desktop Experience هم انجام دهید حتی ساده تر اما برعکس این موضوع صادق نمیباشد. در ویندوز سرور 2019 در حالت Server Core امکان استفاده از بعضی ابزار های مهم را نخواهید داشت که در زیر لیست شده اند:

  • Microsoft Server Virtual Machine Manager 2019 (SCVMM)
  • System Center Data Protection Manager 2019
  • Sharepoint Server 2019
  • Project Server 2019

سایر ابزارهایی که در دسترس نخواهند بود و امکان افزودن آن ها به سرور را نخواهید داشت عبارت اند از Windows Tiff IFilter, Internet Printing Client, RAS Connection Manager Kit, Simple TCP/IP Services, TFTP Client, Windows Search Service, XPS Viewer و …