مشاوره رایگان :

استراتژی SEM چیست؟

در صورتی که شما به دنبال روشی برای سریع تر دیده شدن در میان نتیجه های جستجو شده در موتور های جستجو هستید، استراتژی SEM راهی موثر برای این هدف می باشد. این استراتژی باعث می شود ترافیک مناسب و بالایی به وب سایت شما وارد شود.

اگر شما یک شرکت اینترنتی دارید و می خواهید یک سرمایه گذاری با نتیجه فوری داشته باشید، سرمایه گذاری درراه کار هایی که استراتژی SEM پیشنهاد می دهد، روشی برای چند برابر نمودن سرمایه و دستیابی به نتایج سریع بازاریابی است.

با توجه به این که روز به روز تعداد کاربران در حال جستجو و خرید محصولات آنلاین در حال افزایش است، استراتژی SEM به یک استراتژی مهم بازاریابی آنلاین برای افزایش دسترسی کاربران به شرکت و سایت ها، تبدیل شده است. شرکت های ارائه خدمات به دنبال آن هستند که وقتی کاربر جستجویی مرتبط با نام تجاری آن ها انجام می دهد در میان اولین نتایج ظاهر شوند.

در تعیین تعریف استراتژی SEM، اختلاف نظرهایی وجود دارد، از یک طرف تعریف رسمی این اصطلاح وجود دارد و از سوی دیگر، تعریفی که متخصصان بازاریابی از آن استفاده می کنند.

بر اساس تعریف رسمی، SEM شامل تمام ابزارها و تکنیک هایی است که به ما در بهبود بخشیدن به رتبه  وب سایت ها و صفحات وب در موتورهای جستجو مانند Google کمک می کند. 

اما بر اساس تعریفی که متخصصان بازاریابی از آن استفاده می کنند، استراتژی SEM تکنیک هایی است که با پرداخت هزینه های متفاوتی رتبه سایت و صفحات وب شما را بالا تر خواهد برد.

مفهوم استراتژی SEM

بر اساس مقدماتی که در بالا گفته شد ما می توانیم برای مفهوم استراتژی SEM به دو نوع نتیجه برسیم:

یکی نتایج ارگانیک یا طبیعی است که معمولاً در اوایل لیست نتایج جستجو داده می شوند و توسط Google با استفاده از یک الگوریتم خاصی انتخاب می شوند. این الگوریتم ها هم مرتبط بودن صفحه که یعنی کیفیت محتوا و این که تا چه اندازه به جستجوی انجام شده مرتبط است را ارزیابی می کنند و همچنین میزان اعتبار وب سایت در اینترنت را که به میزان لینک هایی که از صفحه های دیگر در این صفحه وجود دارد، ارزیابی می کنند.

دیگری نتایجی هستند که به وسیله پرداخت مبلغی، در لیست نتایج نمایش داده می شوند که معمولاً در بالای صفحه نشان داده می شوند. برخلاف مورد قبلی، در اینجا تبلیغ دهنده برای هر کلیک روی تبلیغ خود باید مبلغ مشخصی را پرداخت کند. برای این که فضاهای تبلیغاتی در موتورهای جستجو را به صفحه خود اختصاص دهید، استفاده از سیستم هایی مانند Google Ads ضروری است.

از لحاظ تئوری، استراتژی SEM هر دو نوع نتایج را پوشش می دهد. اما در عمل، ما تکنیک هایی با هدف بهبود رتبه به صورت ارگانیک را SEO و تکنیک هایی با هدف ظاهر شدن در میان نتایج پرداخت شده را SEM می نامیم.

بنابراین ،استراتژی SEM شامل مجموعه ای از ابزارها و تکنیک هایی است که با هدف بهینه سازی تبلیغات در موتور جستجو، به دنبال ظاهر شدن در میان رتبه های برتر، دریافت هزینه های کمتر برای هر کلیک و به حداکثر رساندن ورودی های حاصل از تبلیغات می باشد. شناخته شده ترین و مورد استفاده ترین پلتفرم ها SEM Google Ads است، اما راه حل های دیگری مانند Bing Ads هم وجود دارد.

مفاهیم پایه در استراتژی SEM

کلمات کلیدی یا Keywords: به معنی اصطلاحاتی است که کاربران در موتورهای جستجو وارد می کنند و باعث نمایش تبلیغ یا نتایج ارگانیک می شوند. لازم نیست که حتما تک کلمه ای باشند، در واقع استفاده از گروهی از کلمات یا عبارات ، مانند “خرید کفش نایک” یا “بهترین نرم افزار حسابداری” طبق استراتژی SEM می توانند یک کلمه کلیدی مناسب باشد.

CPC: متوسط هزینه برای هر کلیک.

مطابقت یا Concordance: هنگام راه اندازی یک کمپین در Google Ads، باید میزان ارتباط بین کلمات کلیدی را که انتخاب کرده ایم و اصطلاحی که کاربر در موتور جستجو وارد می کند، تعیین کنیم. در استراتژی SEM این همان چیزی است که به “مطابقت” معروف است. به عنوان مثال، اگر یک بازه تطابق گسترده را انتخاب کنیم، هنگامی که کاربر مترادف یا اصطلاحات مشابه کلمه کلیدی را جستجو می کند، تبلیغ ما نمایش داده می شود. با یک تطابق دقیق، تبلیغ فقط زمانی ظاهر می شود که کاربر کلمه کلیدی را بدون تغییر در موتور جستجو وارد کند.

Impressions:: تعداد دفعاتی که تبلیغ شما نمایش داده شده.

تبلیغ متنی یا Text ad: نوعی تبلیغ استاندارد است که در موتورهای جستجو نشان داده می شود، اگرچه امروزه در استراتژی SEM گزینه های بیشتری مانند تبلیغات خرید در اختیار ما قرار دارد. این تبلیغات متنی معمولاً شامل یک عنوان، یک URL قابل مشاهده است که می تواند سفارشی شود و یک توضیح کوتاه دارد.

کلیک ها: تعداد دفعاتی که یک تبلیغ کلیک خورده.

گروه تبلیغات یا Ad group: در Google Ads، یک گروه تبلیغاتی شامل چندین تبلیغ است که با همان کلمات کلیدی ظاهر می شوند. با این روش طبق استراتژی SEM می توانیم ببینیم موثرترین تبلیغات کدام اند.

کمپین: در Google Ads، تحت این کمپین گروه های تبلیغاتی مختلفی را که اهداف مشابهی دارند سازماندهی می کنیم. به عنوان مثال، اگر فروشگاه اینترنتی لوازم مدرسه داشته باشیم، یك کمپین می تواند شامل گروه های تبلیغاتی در كتاب های درسی، در كوله پشتی و یا در لوازم نقاشی باشد.

CTR: درصد کلیکی که روی کل بازدیدها خورده شده.

صفحه مقصد یا landing page: وب سایتی است که کاربر پس از کلیک بر روی تبلیغات به آن هدایت می شود. برای دستیابی به نتایج خوب با استراتژی SEM، این صفحه وب باید بهینه سازی شود تا بتواند کاربرانی که صفحه شما را می بینند را به کاربرانی که وارد سایت می شوند تبدیل کند، یا کاربران عملکرد خاصی را انجام دهند، به عنوان مثال، فرمی را برای دانلود کتاب الکترونیکی تکمیل کنند. برای این که به یک تجربه کاربری خوب دست پیدا کنید کلمات کلیدی، تبلیغات نشان داده شده و صفحه مقصد همیشه باید در یک راستا قرار بگیرند و مطابقت داشته باشند .

شبکه جستجو یا Search Network: صفحاتی از گروهی از وب سایت های جستجو شده است که مرتبط با محصولات و خدمات شما است. در این صفحات تبلیغات شما نمایش داده می شود.معمولا تبلیغات جستجوشده در بالای صفحه نتایج نشان داده خواهد شد، اما ما می توانیم آنها را در سایت های دیگر مانند YouTube یا Google Maps نیز نشان دهیم.

وقتی در شبکه جستجو تبلیغ می کنید، تبلیغ شما می تواند در کنار نتایج ارگانیک، در سایت های دیگر Google مانند Maps، خرید، تصاویر Google و وب سایت های شرکای جستجوی Google نشان داده شود.

امتیاز کیفیت یا Quality Score: امتیازی که Google به تبلیغات و کلمات کلیدی اعطا می کند و روی CPC شما تاثیر می گذارد. این امتیاز براساس مرتبط بودن تبلیغ، درصد کلیک های به دست آمده و سابقه صفحه مقصد تعیین می شود. هدف این سیستم این است که تبلیغات با کیفیت بالاتر موقعیت های بالاتری را دریافت کنند و هزینه کمتری برای هر کلیک پرداخت شود.

مزایای استفاده از استراتژی SEM 

مزایای استراتزی SEM

دریافت ترافیک با کیفیت بالا با استراتژی SEM

تولید ترافیک به صورت ارگانیک می تواند یک فرآیند بسیار طولانی و طاقت فرسا باشد که در آن تاثیر نتایج  در بلند مدت مشاهده می شوند. استراتژی SEM به ما این امکان را می دهد که سرعت این فرایند را افزایش دهیم و کاربران را از همان ابتدا به وب سایت خود هدایت کنیم. علاوه بر این، ما تضمین می کنیم که این کاربران به آنچه ما ارائه می دهیم علاقه مند هستند، زیرا نتیجه یافت شده همان چیزی است که کاربران به دنبالش بوده اند.

کسب رؤیت پذیری یا Visibility سریع با استراتژی SEM

در صورتی که قصد حضور در موقعیت های برتر Google و سایر موتورهای جستجو را دارید اما استفاده از SEO زمان زیادی می برد، به کمک استراتژی SEM می توانید به این مهم دست پیدا کنید. 

هنگامی که کاربران شبکه جهانی در جستجوی محصولات و خدمات مرتبط با شما هستند رؤیت پذیری وب سایت، فرآیند یافتن وب سایت شما در اینترنت است. یکی از بهترین راه ها برای افزایش رؤیت پذیری، این است که رتبه سایت خود را به گونه ای بالا ببرید که سایت شما  در بخش های اصلی موتورهای جستجوی گوگل، یاهو و بینگ قرار گیرد.

قابلیت تبدیل یا conversion با استراتژی SEM 

در پایان، هدف نهایی Google Ads و سایر ابزارهای بازاریابی موتور جستجو بهبود نتایج کسب و کار ما است. برای این کار، صفحات مقصد بهینه شده ای ایجاد می کنیم که کاربران را در مسیر تبدیل قرار می دهد.

 تبدیل هنگامی صورت می گیرد که بازدید کننده از وب سایت شما هدف مورد نظر خود را انجام می دهد، مانند پر کردن یک فرم خاص یا انجام خرید. بسته به اهداف سایت یا تجارت شما، انواع تبدیل ممکن است شامل مواردی مثل، فروش آنلاین، هدایت به صفحه دیگر یا ثبت نام از طریق ایمیل باشد. 

بهره برداری بالا از بودجه کم با استراتژی SEM

یکی از مزایای بزرگ استراتژی SEM  این است که برای شرکت ها در هر اندازه ای یک راه حل مناسب است، زیرا هزینه مناسب آن برای سرمایه گذاری های کم بسیار مقرون به صرفه است. همچنین، از آنجا که شما فقط درصورت کسب نتیجه یعنی مشاهده شدن توسط کاربران، هزینه را پرداخت می کنید ، مطمئن هستید  که از بودجه حداکثر استفاده شده است.

دریافت نتایج با قابلیت پیگیری آنی با استراتژی SEM 

 این نتایج را می توانید به صورت آنی پیگیری کنید. راه حل های استراتژی SEM  مانند Google Ads تعداد زیادی معیار سنجش در مورد کمپین ها را در اختیار ما قرار می دهد و به ما این امکان را می دهد که از وقایع در هر لحظه مطلع شویم. به این ترتیب تصحیح جریان فعالیت برای دستیابی به نتایج بهتر بسیار آسان تر خواهد شد. 

مقایسه استراتژی SEM و SEO

تفاوت اصلی بین استراتژی SEM و SEO این است که در SEO  برای بهینه سازی یک وب سایت از به دست آوردن بازدید هایی از طریق نتایج ارگانیک استفاده می شود، در صورتی که هدف استراتژی SEM بیشتر بدست آوردن بازدید و مشاهده از طریق جستجوی نتایجی که با پرداخت مبلغی به لیست نتایج راه یافته اند است.

SEO زمینه را برای استراتژی SEM از طریق ایجاد محتوای بهینه سازی شده که کاربران و مشتریان آن را مفید شناسایی کنند، فراهم می کند. بدون صفحات مقصد، صفحات وب و محتوای وبلاگ بهینه شده برای جستجو، تلاش های استراتژی SEM شما به دلیل کیفیت پایین بی نتیجه خواهد ماند، در این صورت به دست آوردن روءیت پذیری در SERP بسیار دشوار خواهد بود.

SEO ارگانیک در طولانی مدت نسبت به استراتژی SEM هزینه کمتری دارد و به ایجاد اعتبار در نتایج جستجو کمک می کند، اما این مهم است که برای حفظ آن از سازگار کردن محتوای با کیفیت و به اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی استفاده شود. به عبارت دیگر، شما باید محتوایی داشته باشید که ارزش جستجو را داشته باشد.

در صورتی که شما در حال راه اندازی اولین وب سایت خود و ایجاد اولین اثرات خود برای تبلیغ محصول یا خدمات خود هستید، تا زمانی که اعتبار ارگانیک خود را افزایش نداده اید، احتمالاً به این که به طور سریع دیده شوید نیاز خواهید داشت.

برای رسیدن به این هدف استفاده از راه کار هایی که استراتژی SEM معرفی میکند، به شما کمک خواهد کرد. البته شما نباید مسئله SEO را به طور کامل فراموش کنید و به SEM به تنهایی تکیه کنید. شما همچنان نیاز به ایجاد محتوای عالی دارید که بازدیدکنندگان پس از ورود به وب سایت شما با مشاهده آن با شما آشنا شوند. 

 

 

سوالات متداول در استراتژی SEM

استراتژی SEM شامل مجموعه ای از ابزارهاو تکنیک هایی است که با هدف بهینه سازی تبلیغات در موتور جستجو، به دنبال ظاهر شدن در میان رتبه های برتر، دریافت هزینه های کمتر برای هر کلیک و به حداکثر رساندن ورودی های حاصل از تبلیغات می باشد.
ایجاد ترافیک با کیفیت بالا ایجاد روءیت پذیری سریع بهره برداری بالا از بودجه کم دریافت نتایج قابل اندازه گیری دریافت نتایج با قابلیت پیگیری آنی
SEO به جستجوی نتایج به صورت ارگانیک می پردازد، در حالی که استراتژی SEM از موتورهای جستجو کمک می‌گیرد تا ترافیک هدفمند بیشتری خارج از جستجوی نتایج ارگانیک به سایتتان هدایت کند. درنتیجه تبلیغات موثر حاصل از استراتژی SEM به کسب و کار شما، کمک بزرگی خواهد کرد.
 
استراتژی SEM